Siirry sisältöön
PAP Group, part of ProseroPAP Group, part of Prosero
Panasonic 5040 EBL512 G3 -liikennöintikortti

Panasonic

Panasonic 5040 EBL512 G3 -liikennöinti­kortti

Tuotekoodi 41070

Verkkokortti EBL512 G3 -paloilmoitinkeskusten liittämiseen EBL Ring -rengasverkkoon. Samassa verkossa voi olla enintään 30 keskusta ja yhteydet voidaan toteuttaa kupari- tai valokaapelilla.

  • Enintään 30 EBL512 G3 -keskusta samaan rengasverkkoon
  • Kupari (RJ45) tai monimuotokuitu (ST) samassa renkaassa
  • Segmentin pituus enintään 1 000 m kuparilla ja 1 500 m kuidulla (OM1)
  • Kahdennettu verkko kahdella kortilla, yksittäisverkko ohjelmistoversiosta 3.2
  • Galvaanisesti erotettu RS-422, 115,2 kbaud
  • Kortti ei tallenna verkkotietoja, vaihto ilman uudelleenohjelmointia

Tuotekortti aukeaa uuteen välilehteen, josta voit tulostaa tai tallentaa sen.

Tarjous tai tuotevalinta? Myynti040 668 7641myynti@pap.fi

Tekninen kysymys laitteesta? Tekninen tuki040 668 7643tuki@pap.fi

Tuotekuvaus

Panasonic 5040 on verkkokortti, jolla EBL512 G3 -paloilmoitinkeskukset liitetään toisiinsa EBL Ring -verkoksi. Verkkoon voidaan liittää enintään 30 keskusta ja se edellyttää keskusohjelmistoa 3.0 tai uudempaa. Verkko muodostuu kahdesta vastakkaisiin suuntiin kiertävästä renkaasta: viesti kulkee keskukselta toiselle ja kun lähettäjä saa oman viestinsä takaisin, se on välittynyt koko verkkoon.

Kahdennetussa verkossa keskukseen asennetaan kaksi korttia emokortin paikkoihin 0 ja 1. Ensisijainen verkko on normaalisti käytössä ja vian (katkos tai oikosulku) sattuessa liikenne siirtyy automaattisesti toissijaiseen verkkoon. Jos kahdennusta ei tarvita, ohjelmistoversiosta 3.2 alkaen voidaan käyttää yhtä korttia paikassa 0 – tällöin on varmistettava, ettei ratkaisu ole ristiriidassa EN 54:n kanssa.

Kaapelointi

Kortissa on RJ45-liittimet kuparikaapelille ja ST-liittimet monimuotokuidulle. Saman renkaan eri osissa voi käyttää eri kaapelityyppejä, mutta yhdessä segmentissä vain yhtä. Suurimmat segmenttipituudet: FTP CAT 5e tai parempi 1 000 m, OM1-kuitu 62,5/125 µm 1 500 m ja OM2-kuitu 50/125 µm 550 m. Yksimuotokuidulla voidaan päästä kymmenien kilometrien etäisyyksiin erillisillä kuitumuuntimilla ja myös olemassa olevaa TLON-kaapelia voidaan hyödyntää, jos siitä saadaan muodostettua rengas.

Asennus ja käyttöönotto

Kortti kiinnitetään emokortin neljään välikkeeseen; mukana toimitetaan O-rengas ja ferriitti. Verkon asetukset, kuten keskusnumerot ja keskusten järjestys renkaassa, tehdään EBLWinillä. Kortin kolme merkkivaloa ilmaisevat vastaanoton, lähetyksen ja vian.

Tekniset tiedot

Tuotekoodi
41070
Valmistaja
Panasonic
Tuoteryhmä
Paloilmoitinjärjestelmät › Keskuslaitteet
Mitat
79 × 56 × 29 mm
Paino
28 g
Käyttölämpötila
−10…+50 °C
Virrankulutus (lepo)
5 mA
Virrankulutus (hälytys)
5 mA
Liitäntä
RJ45 (kupari), ST (monimuotokuitu)
Protokollat
Galvaanisesti erotettu RS-422 (kupari)
Tiedonsiirtonopeus
115,2 kbaud
Kapasiteetti
Enintään 30 keskusta verkossa
Segmentin pituus
FTP CAT 5e: 1 000 m, OM1 62,5/125 µm: 1 500 m, OM2 50/125 µm: 550 m
Yhteensopivuus
EBL512 G3, ohjelmistoversio 3.0 tai uudempi

Dokumentit

Valmistajan alkuperäiset dokumentit (PDF).

Tekninen kuvaus

Sopii yhteen

Muita tuotteita samasta tuoteryhmästä

Tarvitsetko apua tuote­valintaan?

Myyntimme auttaa valitsemaan kohteeseen ja nykyiseen järjestelmään sopivat laitteet ja tekee tarjouksen. Kerro järjestelmästä, kohteesta ja tarvittavista määristä.

Ota yhteyttä myyntiin 040 668 7641