Siirry sisältöön
PAP Group, part of ProseroPAP Group, part of Prosero
Panasonic 2811 ATEX-lämpöilmaisin DCD-1E-IS

Panasonic

Panasonic 2811 ATEX-lämpö­ilmaisin DCD-1E-IS

Tuotekoodi 41550

Luonnostaan vaaraton (IS) konventionaalinen lämpöilmaisin räjähdysvaarallisiin tiloihin. Nousunopeuteen reagoiva ilmaisin, jossa on lisäksi 60 °C:n kiinteä laukeamislämpötila.

  • ATEX II 1 G Ex ia IIC T5 Ga, kategoria 1 (tilaluokat 0, 1 ja 2)
  • Nousunopeus- ja 60 °C:n kiinteän lämpötilan tunnistus
  • Kaksi merkkivaloa, näkyvyys 360°
  • Liitäntä rinnakkaismerkkivalolle
  • Elektroniikaton asennuskanta
  • Hyväksynnät LPCB, GL ja IECEx

Tuotekortti aukeaa uuteen välilehteen, josta voit tulostaa tai tallentaa sen.

Tarjous tai tuotevalinta? Myynti040 668 7641myynti@pap.fi

Tekninen kysymys laitteesta? Tekninen tuki040 668 7643tuki@pap.fi

Tuotekuvaus

Panasonic 2811 (Hochiki DCD-1E-IS) on luonnostaan vaaraton konventionaalinen lämpöilmaisin räjähdysvaarallisiin tiloihin, kuten kemian laitoksiin, maalitehtaisiin ja muihin prosesseihin, joissa käsitellään syttyviä kaasuja. Ilmaisin reagoi lämpötilan nopeaan nousuun ja siinä on lisäksi 60 °C:n kiinteä laukeamislämpötila.

Ilmaisin on ATEX-luokiteltu II 1 G Ex ia IIC T5 Ga (−20 °C ≤ Ta ≤ +55 °C), joten se soveltuu kategorian 1 alueille ja kaikille alemmille kategorioille. Luonnostaan vaarattomaksi suunniteltu laite ei varastoi niin paljon energiaa, että se voisi vikatilanteessakaan synnyttää kipinän tai sytyttävän pintalämpötilan. Kaksi merkkivaloa näkyvät joka suuntaan ja ilmaisimessa on lähtö rinnakkaismerkkivalolle. Valmistajalla on ilmaisimesta myös valkoinen versio DCD-1E-IS(WHT).

Asennus

Ilmaisin asennetaan elektroniikattomaan asennuskantaan (esim. ATEX-asennuskanta 2812). Ex-alueen konventionaalinen alisilmukka kytketään paloilmoitinkeskukseen zener-suojan tai galvaanisen erottimen (esim. MTL5561, 2820) kautta, joka sijoitetaan turvalliselle alueelle. Yhteen alisilmukkaan voi liittää enintään 20 IS-ilmaisinta.

Tekniset tiedot

Tuotekoodi
41550
Valmistaja
Panasonic
Tuoteryhmä
Paloilmoitinjärjestelmät › Kenttälaitteet › Ex-tilan ilmaisimet
Paino
97 g
Mitat
Ø 100 × 40 mm
IP-luokitus
IP63
ATEX-sertifikaatti
BAS01ATEX1021X
ATEX-luokitus
II 1 G Ex ia IIC T5 Ga (−20 °C ≤ Ta ≤ +55 °C)
Käyttöjännite
15–30 V DC
Käyttölämpötila
−10…+55 °C
Valmistajan koodi
Hochiki DCD-1E-IS
Tunnistustapa
Nousunopeus + kiinteä 60 °C
Hyväksynnät
LPCB, GL, IECEx

Dokumentit

Valmistajan alkuperäiset dokumentit (PDF).

Tekninen kuvaus

Muita tuotteita samasta tuoteryhmästä

Tarvitsetko apua tuote­valintaan?

Myyntimme auttaa valitsemaan kohteeseen ja nykyiseen järjestelmään sopivat laitteet ja tekee tarjouksen. Kerro järjestelmästä, kohteesta ja tarvittavista määristä.

Ota yhteyttä myyntiin 040 668 7641