Emex
MX40 Red X
Tuotekoodi 970021
Punaisen ristin paneeli MX40 RX -poistumisreittivalaisimeen. Paneeli asennetaan piktogrammin päälle ja paloilmoitinkeskus sytyttää siihen punaisen X:n, kun reitti on suljettu.
- Näyttää punaisen X:n estetyn poistumissuunnan merkiksi
- Vain MX40 RX -rungoille (840101, 840301, 840303)
- Ohjataan paloilmoitinkeskukselta hälytyspisteen tai -alueen mukaan
- Kiinnitys piktogrammin päälle mukana tulevilla muovinapeilla
- Koko 400 × 200 mm
✓ Tarjouspyynnössä kpl ·
✓ Dokumenttilistalla · Valitse ja lataa dokumentit
Tuotekortti aukeaa uuteen välilehteen, josta voit tulostaa tai tallentaa sen.
Tarjous tai tuotevalinta? Myynti040 668 7641myynti@pap.fi
Tekninen kysymys laitteesta? Tekninen tuki040 668 7643tuki@pap.fi
Tuotekuvaus
MX40 Red X on punaisen ristin paneeli MX40 RX -poistumisreittivalaisimiin. Paneeli asennetaan tavallisen piktogrammin päälle. Normaalitilassa kilpi näyttää poistumisreitin tavalliseen tapaan, mutta kun paloilmoitinjärjestelmän hälytyspiste tai -alue menee palohälytykseen, keskuksen ohjauslauseke sytyttää kilpeen punaisen X:n. Näin evakuoitavat ohjataan pois reitiltä, joka on esimerkiksi savun vuoksi vaarallinen. X sammuu, kun palohälytys kuitataan keskukselta.
Paneeli toimii vain RX-mallisissa rungoissa, joissa on punaisen X:n valaisu: MX40 RX 1 h (840101), MX40 RX 3 h (840301) ja MX40 RX Black 3 h (840303). RX-mallissa piktogrammi on aina yksipuolinen. EBLWinissä valaisin ohjelmoidaan tyypillä MXER.
Asennus
Asenna ensin piktogrammi rungon asennusprofiiliin. Liu'uta sitten X-paneeli piktogrammin päälle, kiristä ruuvi ja lukitse paneeli paikalleen mukana tulevilla muovinapeilla. Lopuksi runko asennetaan analogiseen kantaan 3312FLW tai 3312W ja kilpi käännetään oikeaan suuntaan. RX-runkojen katseluetäisyys on 40 m ja kotelointiluokka IP41.
Tekniset tiedot
- Tuotekoodi
- 970021
- Valmistaja
- Emex
- Tuoteryhmä
- Turvavalot › MX-valot
- Mitat
- 400 × 200 mm
- Tuotenumero (Emex)
- 970021
- Yhteensopivuus
- MX40 RX -rungot 840101, 840301, 840303
- Kiinnitys
- Piktogrammin päälle, muovinapit
Dokumentit
Valmistajan alkuperäiset dokumentit (PDF).
Sopii yhteen
- Emex
- Emex
Muita tuotteita samasta tuoteryhmästä

- Emex
Tarvitsetko apua tuotevalintaan?
Myyntimme auttaa valitsemaan kohteeseen ja nykyiseen järjestelmään sopivat laitteet ja tekee tarjouksen. Kerro järjestelmästä, kohteesta ja tarvittavista määristä.