PAP Group · · Uppdaterad · 2 min läsning
PAP-dagarna 2024
PAP-dagarna ordnas varje år för hela PAP Groups personal. PAP-dagarna stärker sammanhållningen i PAP-teamet och piggar upp personalen mitt i den grå hösten.

I år ordnades PAP-dagarna på Eerikkilä idrottsinstitut i Tammela den 13.9.2024. Eerikkilä var ett utmärkt val för PAP-dagarna, eftersom det gav vår stora grupp möjlighet att hålla möte, övernatta, äta, umgås på kvällen och basta tillsammans.
Grundtanken med PAP-dagarna har alltid varit att samla hela personalen på samma plats. Det är ett bra tillfälle att göra sin röst hörd och att dela sina idéer och tankar också med PAP-kollegerna på andra orter. Efter en gemensam frukost inledde vi mötet med aktuella frågor både på PAP Group och i hela branschen. Ett stort tema var arbetssäkerhet, vars betydelse inte kan betonas för mycket. I presentationerna kom det fram utvecklingsidéer och påminnelser om befintliga arbetssätt, och nya arbetssätt presenterades. Ett litet avslöjande: bland annat presenterades RMA-blanketten, som i något skede också kommer att betjäna våra partner.
Efter mötet drog vi på oss idrottskläderna och begav oss till idrottsplanen. Vi fick testa vilket lag som var bäst i bågskytte, en skämtsam stafett och pantomim.

De tre lag som fick flest poäng i tävlingarna
Efter Robin Hood-tävlingarna fortsatte kvällen med bastu och umgänge. Eftersom PAP-medarbetarna finns runt om i Finland är det fint att alla också får lära känna varandra i en mer avslappnad atmosfär. Kvällen bjöd också på middag och utnämningen av Årets PAP. I år hade rösterna fördelats jämnt mellan många medarbetare, så man beslöt att ge erkännande för gott arbete åt flera personer.
Sammanlagt fem personer fick titeln Årets PAP. Grattis:
- Arttu Lattu, logistik
- Joni Elf, service i huvudstadsregionen
- Maija-Leena Breilin, projektdirektör
- Raul Rooteman, projekt i Södra Finland
- Ville-Matti Tuovinen, projekt i Östra Finland

Allt som allt var PAP-dagarna återigen lyckade. Alla hade trevligt, och uppiggade av det orkar vi igen jobba vidare med fastigheternas brandsäkerhet som ett bättre PAP-team än någonsin. PAP-teamet drar åt samma håll under fastighetens hela livscykel: från behovskartläggning till försäljning, från projektering till installation, service och underhåll. Läs mer om våra tjänster på vår webbplats, till exempel om TUHTI helhetstjänst.
Läs också: PAP-dagarna 2022.


