Gå till innehållet
PAP Group, part of ProseroPAP Group, part of Prosero
Sök på webbplatsen

Sökförslag

Snabblänkar

Begär offert
MenyStäng

PAP Group ·  · Kunden berättar · Brandlarmsystem · 3 min läsning

I Haapajärvi är man förberedd

Haapajärvi kyrka, en rödmyllad träkyrka med klocktorn, sommartid

Inom Kyrkslätts kyrkliga samfällighet vet man att kyrkorna är omätligt värdefulla nationalskatter som ingenting kan ersätta om de går förlorade. Därför har man bland annat noga förberett sig på risken för mordbrand.

Den första kyrkan i Haapajärvi i Kyrkslätt byggdes 1749. Dess efterträdare, en liten rödmyllad korskyrka, har varit en del av Haapajärvis lantliga landskap sedan 1823. Den första av kyrkorna drabbades hårt av både översvämning och brand under sin historia. Också den nuvarande kyrkan har varit nära att förstöras i en brand som orsakades av ett blixtnedslag. I Kyrkslätt förstår man att naturkatastrofer kan inträffa också i dag, och att kyrkan dessutom kan drabbas av en brand som anlagts genom skadegörelse. Därför har brandskyddet i Haapajärvi kyrka höjts till en hög nivå, både inne i byggnaden och utanför den.

Från gammalt till nytt i samband med en renovering

Kyrkslätts kyrkliga samfällighets fastighetschef Anna Antikainen berättar att man i Haapajärvi gick över till ett modernt brandskydd i samband med en större renovering som genomfördes 2015–2016. ”I kyrkan gjordes reparationer av vindsbjälklaget, och som en del av dem förnyades också elsystemet. Det brandlarmsystem som vi dittills hade använt hade redan tjänat ut för gott, och därför var det naturligt att förnya även det i samband med renoveringen.”

Bland de alternativ som erbjöds valdes PAP att genomföra förnyelsen av brandskyddssystemet i Haapajärvi kyrka tack vare det bästa förhållandet mellan pris och kvalitet. I Haapajärvi visste man dessutom redan av erfarenhet att PAP:s service höll hög kvalitet, eftersom PAP också hade ansvarat för den årliga servicen och underhållet av kyrkans gamla brandlarmsystem.

I den omfattande förnyelsen fick Haapajärvi kyrka för att skydda sina inomhusutrymmen inte bara ett brandlarmsystem, utan också ett provtagningsrör som installerades på vinden och som upptäcker rök i inomhusluften ytterst känsligt. På PAP:s förslag utvidgades brandskyddet dessutom till att omfatta också kyrkans utsida. ”Vi hade själva inte kommit att tänka på att skydda kyrkans utsida, och PAP:s förslag om ett system som installeras utanför byggnaden var en mycket intressant idé. Vi tänkte att om man med hjälp av en enda värmekabel kan skydda kyrkan så här väl mot anlagd brand och de skador som uppstår av den, så tar vi förstås i bruk den här skyddsmöjligheten.”

Snabbt beslut, diskret slutresultat

Beslutet att skaffa ett system för utvändigt skydd fattades i praktiken utan omvägar. Systemets totala kostnader blev så små att Anna Antikainen kunde fatta upphandlingsbeslutet med den upphandlingsbefogenhet som hon har som tjänsteinnehavare.

När Anna Antikainen övervägde att skaffa systemet för utvändigt skydd funderade hon på hur den nya tekniken och den gamla, museiklassade byggnaden skulle passa ihop. ”När jag fattade beslutet funderade jag på hur synlig värmekabeln som installeras på kyrkans yttervägg skulle bli på fasaden. Efter installationen kunde jag ändå glatt konstatera att kabeln smälter väl in i fogen mellan kyrkans stengrund och ytterpanelen. Om man inte vet vad man ska leta efter märker man den knappt med blotta ögat.”

Efter idrifttagningen har systemet också i övrigt krävt glädjande lite uppmärksamhet. ”Vi behöver inte själva hålla reda på när de årliga servicebesöken ska göras. Alltid när det är dags för service kontaktar PAP oss och påminner om saken. Vid den överenskomna tidpunkten sköter de också kontrollen av systemets skick och serviceåtgärderna.”

Skydda dig i förväg, för affektions­värdet har inget pris

När en byggnad som en kyrka förstörs i en brand kan ingen försäkringsersättning, hur stor den än är, helt gottgöra skadan. ”Haapajärvi kyrka är en kulturhistoriskt oersättlig byggnad, vars affektionsvärde för gemenskapen är omätligt. Det som går förlorat får man aldrig tillbaka. Därför valde vi att skydda oss mot förstörelse så väl som möjligt redan i förväg.”

Anna Antikainen uppmanar församlingarna att fästa särskild uppmärksamhet vid brandskyddet för sina stoltheter. ”Kyrkor byggda av timmer är ofta stora byggnader, och om branden hinner bryta ut i öppna lågor innan räddningsverket kommer till platsen blir förödelsen förskräcklig. Alldeles för mycket värdefullt kulturarv har redan gått förlorat i Finland till följd av mordbränder och mordbrandsförsök i kyrkor.”

Dela artikelnLinkedIn (öppnas i en ny flik)E-post

Experthjälp

Var lönar det sig att börja i din fastighet?

Berätta om din fastighet och vad du behöver hjälp med – vi kopplar dig till rätt expert.